Kim Milyoner Olmak İster Yeni Bölüm

Kim Milyoner Olmak İster Yeni Bölüm

Dünyada en çok izlenen ve kazandıran bilgi yarışması Kim Milyoner Olmak İster?, 2 Ağustos 2011 tarihinden itibaren Atv’de yayınlanan 7 den 70’e herkesin izlediği bir yarışma programıdır.Kim Milyoner Olmak İster? yarışma programı hafta içi Pazartesi ve Salı günleri izleyicisi ile buluşmaktadır.

Kenan Işık ile başlayan yarışmanın sunuculuğu, Kenan Işık’ın 21 Mart 2014 tarihinde beyin kanaması geçirmesi ve programı sunamayacak olmasından dolayı, sezon sonuna kadar sırasıyla birçok ünlü yıldız tarafından sunuldu. Daha sonra Selçuk Yöntem 3 yıl boyunca programın sunuculuğunu üstlendi ve 2017 Şubat ayında yerini Murat Yıldırıma devretti.

Yarışma kurallarına bakacak olursak; Kim Milyoner Olmak İster‘de toplam 12 soru yer almaktadır. 2. soruyu bildiğinizde 1.000 tl, 7. soruyu bildiğinizde 15.000 tl’lik baraj sorularını geçmiş oluyorsunuz. Yarışmayı kaybettiğinizde en son hangi baraj sorusunu geçtiyseniz ödülünüz o baraj sorusunun değeri oluyor. Çekilmek isterseniz de, en son yanıtladığınız sorunun ödülünü alırsınız.

Yarışmada size 4 adet joker hakkı sunulmaktadır. Bu jokerlerden 3’ünü istediğiniz zaman istediğiniz soruda kullanabilirsiniz. Diğer jokeri de 7. sorudan sonra kullanabiliriz. Milyoner Olmak İster? yarışmasında eski yarışmalardan farklı olarak bir adet sesli soru sorulmakta. Yarışmacı öncelikle bu ses kaydını dinliyor ve ses kaydı ile gelen soruyu yanıtlamaya çalışıyor. Sesli soru 2. baraj sorusu olarak belirttiğimiz 7.soru dahil olmak üzere ilk 7 soruluk kısımda yer almaktadır.

Milyoner Olmak İster’de joker haklarımızı inceleyecek olursak:

1) Telefon : Yarışmacı başvuru sırasında vermiş olduğu 3 arkadaşının adından birini arayarak 30 saniye içerisinde soruyu arkadaşına soruyor ve sorunun doğru cevabı hakkında fikir alıyor.

2) Yarı Yarıya (50:50) : Sorulan sorulardan yanlış olan 2 adet seçeneği çıkartıyor.

3) Seyirciye Sorma : Yarışma sırasında seyircilere verilen el bilgisayarı sayesinde sorunun cevabına bir seçim yaparlar ve verilen cevaplar grafik olarak % desel bir şekilde yansıtılır. Seyircilerin 10 saniye süreleri vardır.

4) Çift Yanıt : Önceki sürümlerden farklı olarak eklenen bu joker hakkı sayesinde yarışmacı aynı soruya 2 adet cevap verebilir. Bu jokeri kullanan yarışmacı yarışmadan çekilemez. Bu joker hakkı ancak 7. sorudan sonra kullanılabilir. Çift yanıtın kullanımı sırasında seçilen şık yanlış ise o gri olarak gösterilir..

Milyoner Olmak İster? Yarışmasında Sorular ve Ödül Dağılımı Şu Şekildedir:

1. Soru – 500 TL
2. Soru – 1000 TL – (Baraj)
3. Soru – 2 000 TL
4. Soru – 3000 TL
5. Soru – 5000 TL
6. Soru – 7500 TL
7. Soru – 15.000 TL – (Baraj)
8. Soru – 30.000 TL
9. Soru – 60.000 TL
10. Soru – 125.000 TL
11. Soru – 250.000 TL
12. Soru – 1.000.000 TL

Kim Milyoner Olmak İster? Yarışmasında kazanabileceğiniz en büyük ödül 1 milyon Türk Lirasıdır. Daha önce yarışma Kim 500 Bin İster? iken ödül 500 milyar iken, 2005 yılında paradan 6 sıfır atılması nedeniyle 500 bin tl olarak değiştirildi. Yeniden yayınlanan programda ödül diğer ülkelerde yayınlanan programlardaki gibi 1 Milyon Tl olarak değiştirildi.

Eski Yarışma ile Yeni Yarışma Arasındaki Farklar :

Kategori Eski Yarışma Yeni Yarışma
Joker Hakkı Telefon Jokeri, Seyirciye Sorma
Jokeri ve 50:50 Jokeri
olmak üzere 3 tane.
Telefon Jokeri, Seyirciye Sorma
Jokeri ve 50:50 Jokeri
15,000TL barajını geçmek şartıyla gelen x2 Jokeri olmak üzere 4 tane
Baraj Soruları 5. ve 10. Sorularda olmak üzere
2 tane.
2. ve 7. Sorularda olmak üzere
2 tane.
Soru Sayısı 15 Tane 12 Tane
Süre Kısıtlaması Süre kısıtlaması yok. 1. ve 2. sorularda 15 saniye,
3. 4. 5. 6. ve 7.
sorularda 45 saniye, diğer sorularda
süre kısıtlaması yok.

Dünyada ve Türkiye’de Kim Milyoner Olmak İster?:

Birçok gelişmiş ülkede “Who Wants to Be A Millionaire?” (Kim Milyoner Olmak İster?) adıyla yayınlıyor. Yayın hayatına “Cash Mountain” adıyla başlamıştır. Dünyaca ünlü genel kültür bilgi yarışması programıdır.

Türkiye’de ilk olarak önce Show TV onun ardından Kanal D′de olan Kenan Işık sunumuyla Kim Beş Yüz Milyar İster? adı ile başlamış Türk Lirası’ndan 6 adet Sıfır atılmasından sonra Show TV′de Kim Beş Yüz Bin İster? adını almış ve sunuculuğunu Kenan Işık yapmıştır. Daha sonra sunuculuğunu Haluk Bilginer yapmıştır. Onun ardından Star TV′de Kenan Işık sunumuyla Kim 1 Milyon İster? adıyla almıştır. Daha sonra atv′de yayınlanan Kim Milyoner Olmak İster? adıyla başlamış ve sunuculuğunu tekrar Kenan Işık yapmaya başlamıştır.

Türkiye’de şu ana kadar büyük ödül 1.000.000 TL’yi alabilen yarışmacı olmamıştır. Eski yarışmanın en büyük ödülü Beş yüz bin Yeni Türk Lirası ödülü de alabilen olmamıştı.

Yayınlandığı ülkeler

Ülkesi Yarışmanın adı
Almanya “Wer wird Millionär?”
Arnavutluk, Kosova “Kush do të bëhet Milioner?”
Avustralya “Who Wants To Be A Millionaire? Hot Seat”
Azerbaycan “Dövlətli Olmaq İstərdinmi?”
Finlandiya “Haluatko miljonääriksi?”
Fransa “Qui veut gagner des millions?”
Hindistan “Kaun Banega Crorepati?”
İtalya “Chi vuol essere milionario?”
İskoçya “Tko želi biti miljunaš?”
Hollanda “Lotto Weekend Miljonairs.”
Avusturya “Die Millionenshow”
Polonya “Milionerzy”
Portekiz “Quem Quer Ser Millionário?”
Rusya “Кто хочет стать миллионером?”
İsviçre Wer wird Millionär?”
Sırbistan “Želite li da postanete Milioner?”
Güney Afrika “Who Wants To Be A Millionaire?”
Birleşik Devletler “Who Wants to Be a Millionaire?”
Vietnam “Ai Là Triệu Phu??”
İngiltere “Who Wants to Be a Millionaire?”
Bulgaristan “Стани Богат”