CİHAN NALBANT

CİHAN NALBANT

ATV ekranlarında yayınlanan Selçuk Yöntem’in sunuculuğunu yaptığı Kim Milyoner Olmak İster programı, kimi zaman hafızamızdan silinmeyen hikâyeleriyle, Türkiye’nin dört bir yanından katılım gösteren yarışmacıları ağırlamaya devam ediyor. Bunlardan birisi de, geçtiğimiz Mayıs ayında yarışan Cihan Nalbant’tı. Cihan Nalbant, bu yarışmayla birlikte Türkiye’nin gündemine ikinci defa oturmuştu.

aa16650294

Cihan Nalbant Kimdir?

Zonguldaklı olan Cihan Nalbant, Bahçeşehir Üniversitesi(BAU) Bilişim Mühendisliği Bölümü’nü okumakta. Geçtiğimiz yıl ekim ayında aynı bölümden arkadaşı olan Batuhan Katırcı ile birlikte, Twitter ve Periscope üzerinde yaptıkları çalışmalar sonucu açıklar buldukları ve bu açıkları raporladıklarından, Twitter takım liderlerinin ve pek çok başarılı yazılım mühendislerinin katılacağı bir Twitter Flight platformuna, Jack Dorsey tarafından davet aldıkları söylenmişti. İki genç yazılım mühendisi, medyada “Twitter’ın Açığını Bulan İki Türk Genci Silikon Vadisi Yolcusu” gibi başlıklarda yer almıştı. Bu haberlerin üzerinden daha birkaç ay geçti ki, Cihan Nalbant kendini Kim Milyoner Olmak İster programında, akıllara durgunluk veren anılarıyla gösterdi. Sekizinci soruya kadar gelerek ₺15.000 kazanmıştı.

maxresdefault17608475

BAU Öğrenci Sistemine Sızarak Kendimi Tam Burslu Olarak Kaydettirdim

Yarışmaya ev sahipliği yapan Selçuk Yöntem, tanımaya çalıştığı yarışmacısının anlattıkları karşısında tıpkı diğer seyirciler gibi şaşkınlığa uğramıştı. Nalbant’ın programda paylaştığı anılarıyla yer yer kahkaha sesleri de yükselmişti. Cihan Nalbant, hacker’lik deneyimleri üzerine pek de duymaya alışık olmadığımız anılarını paylaşmıştı. Bu anılardan birkaçını hatırlatmış olalım. BAU’yu hackleyip kendini tam burslu kaydettirdikten sonra, tüm bu işlemleri videoya çekip okul yönetimine attığını söyleyen Kim Milyoner Olmak İster Cihan yetenek bursu kapsamında ödül olarak tam burslu şekilde BAU’ ya kaydedildiğini söylemişti.

İyi Niyetli Hacker

Seyirciyi gülümseten diğer bir anısı da, bir bankanın sistemdeki açığını bulup raporlaması sonucunda hediye olarak gönderilen iki sinema biletini, biletin alındığı firmayı hackleyip 100 sinema bileti karşılığında iade etmesi olmuştu. Yarışmanın ardından Nalbant’ın konuşmaları, binlerce kişi tarafından izlendi, hakkında çeşitli iddialarda bulunuldu. Selçuk Yöntem tarafından adlandırıldığı şekliyle “İyi Niyetli Hacker” olup olmadığı, tüm bunların bir PR kampanyasına hizmet edip etmediği tartışıldı. Gerçekler ne olursa olsun, bilişim alanının dünya çapında ne kadar büyük bir gücü elinde barındırdığı ortaya çıktı. Cihan Nalbant kimdir sorunuz için: Cihan Nalbant şimdilerde, hem Code Of Tech’in kurucularından biri olarak hem de çeşitli sektör kurumlarında bilgisayar yazılımcısı ve yazılım güvenliği uzmanı olarak görev yapmaktadır.