Altın Petek Başvuru Formu ve Katılım

TRT 1’de yayınlanan Altın Petek bilgi yarışması farklı formatı ile dikkat çeken programlardan olmayı başarıyor. Altın Petek başvuru aşamalarına birlikte bakalım.

Altın Petek Başvuru TRT 1

Başarılı oyuncu ve sunucu Engin Hepileri’nin sunduğu Altın Petek bilgi yarışması her pazartesi ve salı TRT1 ekranların da yayınlanıyor. Peki Altın Petek yarışması nedir? Nasıl oynanır? Yarışmanın kuralları nelerdir? Büyük ödül ne kadar? Joker hakları kaç tane? Herkes katılabiliyor mu gibi sorulara yanıt bulalım.

Öncelikle Altın Petek yarışması Türk yapımı bir bilgi yarışmasıdır. Ve büyük ödül ise 1.000.000 Türk Lirasıdır. Altın Petek‘de yarışmacı adayları başarılı sayılabilmesi için en az 8 soruya doğru yanıt, en fazla da 15 soruya doğru yanıt verebilir. Yani kısaca bir yarışmacı adayının başarılı sayılabilmesi için en az 8 soruya doğru yanıt vermesi gerekmektedir. Yarışmacı adayının en yüksek miktar da para kazanabilmesi tamamen kendisine bağlıdır. Yarışma esnasın da seçeceği anahtar kelimeler ile parasını katlayan yarışmacılar tamamen bu doğru orantı ile yükseliyorlar.

Altın Petek Jokerleri

Altın Petek bilgi yarışmasın da yarışmacı adayları ilk başladıkların da 5 adet joker ile başlamaktadırlar. Bunların 4’ü Bronz Joker 1’i ise Gümüş Joker’dir. Ayrıca yarışmacı adayı, sorulan sorularda bilemediği ilk soru da elenmektedir.

Altın Petek Yarışma Kuralları

Yarışmanın genel kuralları ve işleyişi tamamen yarışmacı adayının vereceği doğru yanıtlar üzerine kurulmuştur. Yarışma isminin alındığı Petek aslında görsel olarak yardımcı olmaktadır. Şöyle ki yarışmacı adayı her bir petek bölmesinden soruları çözerek ilerlemektedir. Her peteğin içerisin de bir soru yer almaktadır. Yarışmanın başlangıcı Peteğin en altın da bulunan 6 gen petek ile başlar, yarışmacı adayının verdiği her soru ile birlikte yukarıya doğru artar. Aşağıda ki görsel de anlatılmak istenen resmedilmiştir.

Yukarıda ki görselde işaretlediğimiz sayısal numaraları takip ederek demek istediğimiz daha iyi anlaşılacaktır. Yarışmacı adayı ilk önce 250 liralık soruya doğru yanıt veriyor, ardından sağ veya soldan petek seçmesi gerekiyor ve sol tarafta ki peteği seçiyor. Daha sonra 500 liralık soruya doğru yanıt verince yine önüne iki seçenek geliyor. Sağ veya solda yer alan petek. Bu sefer yarışmacı sağ tarafta ki peteği seçiyor ve bu şekil de ilerlemeye başlıyor.

Altın Petek Bronz Joker Hakkı

Bronz Joker hakkı yarışmacı adaylarına başlangıçta 4 adet olarak tanımlanıyor. Yarışmacı adayının başarıya ulaşabilmesi için gerekli adımın sorulara doğru yanıt vermesi olduğunu söylemiştik. Peki yarışmacı bilmediği veya emin olmadığı soruya yanlış yanıt verirse ne olur? Burada devreye Jokerler giriyor.

Bronz Joker, yarışmacı adayının soruya yanlış cevap dahi verse yarışmaya devam edebilmesini sağlıyor. Cevabı Bronz Joker’e dönüştüren adayımız eğer ki soruya yanlış cevap verirse yarışmacı elenmeyip, ancak diğer şıklardan birini seçip yoluna devam edebilmektedir. Ayrıca yarışmacı adayı Jokerlerini aynı sorunun tüm şıklarında dahi kullanabilir.

Altın Petek Gümüş Joker Hakkı

Gümüş Joker yarışmacı adaylarına sadece 1 kere ve başlangıçta tanımlanıyor. Gümüş Joker, yarışmacının bir sorunun şıkkını Gümüş Joker’e çevirmesi ile kullanılıyor. Bu şık eğer ki doğru ise yarışmacı o zamana kadar kazandığı tüm paralarını garanti altına almış oluyor. Ayrıca yarışmacı adayı sonra ki soruda elense bile Gümüş Jokeri ile garanti altına aldığı o paraları yine hanesine yazdırıyor ve kazanıyor.

Altın Petek Başvuru Formu

Altın Petek ile ilgili tüm sorularınıza yanıt verdiğimizi düşünüyoruz. Eğer ki şansınıza ve bilginize güveniyorsanız Engin Hepileri’nin sunduğu Altın Petek bilgi yarışması sizleri bekliyor.

Altın Petek başvuru formuna buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum bölümünden veya iletişim bölümünden bizlere takıldığınız yerleri ve aklınızda kalan soruları iletebilirsiniz. İyi şanslar.


 • Bomba iddia! Kim Milyoner Olmak İster’in yeni sunucusu belli oldu
 • Güven Bana 15 Ağustos Bölümüyle Atv’de
 • Yağmur Özkavak, Güven Bana yarışmasında
 • Güven Bana, Türkiyenin en güvenilir ismi Müge Anlı’nın sunumuyla Perşembe 20:00’de
 • Kim Milyoner Olmak İster 1 milyonluk soru açıklandı mı?
 • Güven Bana Türkiye’nin en güvenilir ismi Müge Anlı’nın sunumuyla Bugün 20.00’de #atv’de!
 • Güven Bana Türkiye’nin en güvenilir ismi Müge Anlı’nın sunumuyla Perşembe 20.00’de #atv’de!
 • “Kim Milyoner Olmak İster?” yarışmasında 1 Milyonluk soruyu açtıracak olan Arda Ayten’in, çekim sonrası açıklamaları… 29 Haziran 2019
 • Kim Milyoner Olmak İster 1.000.0000 TL değerindeki 12. sorumuz geliyor… 29 Haziran 2019
 • Kim Milyoner Olmak İster 250.000 TL değerindeki 11. sorunun cevabı: 29 Haziran 2019
 • Kim Milyoner Olmak İster 250.000 TL değerindeki 11. soru: 29 Haziran 2019
 • Kim Milyoner Olmak İster 125.000 TL değerindeki 10. sorunun cevabı : 29 Haziran 2019
 • Kim Milyoner Olmak İster 125.000 TL değerindeki 10. soru: 29 Haziran 2019
 • Kim Milyoner Olmak İster 60.000 TL değerindeki 9. sorunun cevabı: 29 Haziran 2019
 • Kim Milyoner Olmak İster 60.000 TL değerindeki 9. soru: 29 Haziran 2019

 •    4 Yorum var


  1. Anonim
     29 Eylül 2019

   bu salak biscolata erkeği değil mi ?

  2. Hasan Bayraktar
     17 Ekim 2019

   maviay derneği borçları

  3. sevda
     18 Ekim 2019

   Merhabalar. Ben yarışmaya yaklaşık bir yıl önce başvurmuştum ses çıkmadı ya da çıktı ben farketmedim. Neyse iki gün önce güncelleme yaptım başvuru nosu olarak 2 ile başlayan 6 haneli rakam verdiler. Sabah gazetesinden kontrol edin diyorlar orda baktığımda 3 ile başlayan ve 7 haneli başvuru noları var hep. Birşey anlayamadım yani. Bir fikriniz varsa yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler şimdiden..

  4. Müzeyyen
     20 Ekim 2019

   Ben muzeyyen yıllardır bekliyorum.başvurum en az 10 yıl oldu basvurali.form güncellemek istiyorum bir türlü göndermiyor.başvurumu silip yeniden form göndermek istiyorum.ALLAH aşkına birilerine kıyakmi yapıyorsunuz neden bizi cagirmayirsunuz.yada neden yeniden formu dolduramıyorum

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir