Blog Haber

BAYRAM ÖNCESİ ÖNEMLİ UYARI

BAYRAM ÖNCESİ ÖNEMLİ UYARI
Bu haber 19 Temmuz 2021 - 20:39 'de eklendi ve 2 views kez görüntülendi.

Nihat Hatipoğlu Kurb*an Bayramı öncesi uyarılarda bulundu! Bu uygulamadan uzak durunProf. Dr. Nihat Hatipoğlu kur*ban bayramı öncesi merak edilen soruları bugün kaleme aldığı yazısında tüm ayrıntılarıyla cevapladı. Kur*ban bayramı hakkında merak edilenler ve cevapları… Önümüzdeki hafta salı günü idrak edeceğimiz Kur*ban Bayramı öncesi kur*banlık telaşı da sürüyor. Sabah yazarı Nihat Hatipoğlu kur*banlıklar ile ilgili merak edilen tüm sorulara bugünkü köşesinden yanıt verdi.

Koyun kur*banında yaş aranır mı? Ku*rban edilecek koyun ve keçinin 1 yaşını doldurması gerekir. Ancak semiz ve hayli gösterişli olan, 1 yaşını doldurmuş görüntüye sahip bir koyun 6 aylık olsa da kur*ban edilir.

Ku*rban edilecek sığır kaç yaşında olmalı? Ku*rbanlık sığır ve manda 2 yaşını doldurmuş olmalıdır. Ancak sığırın iki ön dişinin çıkmış olması yeter, devenin de ku*rban olması için 5 yaşını doldurmuş olma şartı vardır.Ku*rban Bayramı’nda yolcu olan -başka şehre giden- kişi kur*ban kes*me*li mi? Yolcu olan biri isterse kur*ban k’esebilir. Ancak arife günü ikamet ettiği yerden ayrılmış ve Kur*ban Bayramı’nın 4. gününden sonra ikamet ettiği yere dönüş yapan kişi ku*rban k’esmekle yükümlü değildir.

Ku*rban k’esmek farz mı? Hanefilere göre kur*ban kes*me*k vacip, Şafiilere göre ise güçlü sünnettir. Ku*rban 4. gün ke’silebilir mi? Kur*ban Bayramı’nın birinci günü ke’smek daha güzel görünmüştür. Ancak değişik sebeplerden dolayı ilk üç günde kur*banını ke’semeyen bir Müslüman, bayramın 4. günü de ke*seb*ilir.Kur*ban kanını çocukların alnına sürelim mi? Kur*ban kanını çocukların alnına sürmek hoş olmayan bir uygulamadır. Dini bir kaynağı da yoktur. Böyle şeylerden uzak durmak lazımdır. Bir sığırı 7 kişi ortak alabilir mi?

Bir sığıra 1’den 7’ye kadar kişi hissedar olabilir. Burada tek veya çift rakamların bir kıymeti yoktur. Yani 4 veya 5, 6 veya 7 fark etmez. Kur*ban sahibinin ku*rbanı ke’smesi daha mı faziletli? Hayır. Kur*banı en az acıyla k’esebilecek olan, o işin uzmanının ke’smesi daha faziletlidir. K’esmeyi bilmeyen kişinin bunu yapması doğru değildir. Hatta kişiyi günaha sokabilir.Ke’serken nelere dikkat edelim? Hay-vana acı vermeden, onu telaşlandırmadan, gözü önünde bıçak bilemeden kes*m*ek lazım. Hay-van tam can vermedikçe derisini yüzmek, ayağını ke’smek caiz değildir. Hay-van ke*silm*eden bayıltılabilir mi? Hay-van ke’silmeden önce acı duymasın diye şokla bayıltılabilir. Bu kur*ban edilmesine engel değildir. Neticede hay-vanın can vermesi şokla değil, k*esile*rek olacaktır. Şok belki ke’silirken hay-vana daha az eziyet vermeye sebep olacaktır.

5 kişi sığır aldık. Ke’silmeden önce 6’ncı kişi de ortak olmak istedi. Olabilir mi? 5 kişi ku*rbanlık aldınız, henüz kurb*anı ke’smediniz, 6’ncı bir kişi diğer ortakların da müsaadesi varsa parasını ödeyerek ortak olabilir. Biz 6 kişi kur*ban niyetiyle sığır aldık. Ancak 7’nci biri ibadet niyetiyle değil de et niyetiyle ortak olmak isterse hissedar edelim mi?Hayır, bu durumda diğerlerinin kur*banı tehlikeye girer. Hanefilerin görüşü böyledir. Şafiiler ise bu konuda daha esnek davranırlar. Bunun caiz olduğu kanaatindedirler. Gücünüz yettiğince bu durumdan uzak durunuz.

Kur*ban gece ke’silir mi? Gündüz daha iyi olmakla beraber gece de ku*rban ke’silebilir. o’lmüş anneme kur*ban ke’smek zorunda mıyım? Ö’lmüş’lerinize kur*ban ke’smeniz sevaptır. Ama bu konuda bir vasiyetleri yoksa zorunlu değilsiniz. o’lü kur*banı diye bir kur*ban türü yoktur. Ama buna engel de yoktur. Hz. Ali’nin her yıl Peygamberimiz için kur*ban ke’stiğini biliyoruz.Ku*rbanlığım kaybolur da Kur*ban Bayramı’ndan sonra bulursam ne yapayım? Bu durumda hay-vanı ke’smez, uygun bir yere sağ olarak bağışlarsın. Kur*ban ke’serken abdestli olmak şart mı? Kur*ban ke*se*n kişinin abdestli olması güzel olmakla beraber şart değildir.

Durumum iyi değil. Aldığım kur*ban bayram gelmeden o’ldü. Yenisini almalı mıyım? Durumu iyi olmayan kişi, kur*banı kes*ilme*den önce o’lür’se yenisini almak zorunda değildir. Ancak kişi zengin ise yenisini alıp kur*ban etmelidir.Kısırlaştırılmış hay-van kur*ban edilir mi? Değişik amaçlarla kısırlaştırılmış veya burularak hadım edilmiş hay-vanlar kur*ban edilebilir. Zira bu işlemler ha-yvanda bir eksiklik oluşturmuyor. Kadınlar bayram namazı kılabilir mi?

Hz. Resulullah döneminde kadınlar, kur*ban ve ramazan bayramları namazlarına katılmışlardır. Ümmü Atiyye der ki: Biz kadınlara bayram gününde namaz kılmamız emredilirdi. Biz de arkada durur ve tekbir getirirdik. Taksitle kur*ban alabilir miyim? Faizli bir alışveriş olmadan fiyat belli ise taksitle kur*ban alabilirsiniz. Tartı ile kur*banlık alabilir miyim?Kilosu belli olduktan sonra gerek canlı olarak gerekse ke’sildikten sonra kur*ban belirlenen fiyattan satın alınabilir. Tartı yapılır, ancak bu arada hayv-anın kellesi, paça ve sakatatı da tartıya ilave edilir. Buna göre de kur*banın parası satıcıya verilir.

Kur*banın hangi organları yenmez? Hayv-anın ödü, bezeleri, idrar torbası, yumurtaları harama yakın mekruhtur, yenmez. Hay-vanın akan kanı haramdır. Kadın kur*ban ke’sebilir mi? Bu konuda bilgili olan bir kadının kur*ban ke’smesinde dini açıdan sakınca yoktur.Bir yıl önce koyun aldım. Kur*bana kadar sütünden yararlandım. Şimdi k*esece*ğim. İçtiğim sütler helal midir? Daha önce almış olduğunuz hay-vanın sütünden ke’silinceye kadar yararlanabilirsiniz. Ancak kur*ban için aldığınız bir koyunun sütü*nü de ke’silinceye kadar dağıtmanız gerekiyor.

Haram parayla kur*ban ke’silir mi? Haram parayla kur*ban ke*silm*ez. Bundan sevap beklenmez. Zira Kur’an-ı Kerim’de yüce Allah helal yememizi emretmiştir (Müminun, 51; Bakara, 172). Hangi h-ayvan kur*ban olmaz?Hayv-anda önemli olan bir kusur varsa o kur*ban olmaz. Zira adanmış olan kur*ban özel olmalıdır. İyi olan şeyi adamak doğrudur. Çok hasta, çok zayıf, bir veya iki gö-zü k-ör, boynuzundan biri ve ikisi kökünden kır-ık, kuy-ruk veya dili ke’sik yahut yarıdan fazlası ke’sik hay-van kur*ban olmaz.

Ancak se*miz olsun diye kuyr*uğu buru*lmuşsa sakınca oluşturmaz. Me*mel*erinin en azından yarısı olmayan veya di*şlerin*in çoğu sök*ük olan hayv-an kur*ban olmaz.Hacda ke’silen kur*ban ile evimizde k*estiğim*iz kur*ban aynı mı? Hicretin ikinci yılından itibaren Peygamberimiz kur*ban ke’smeye başladı. Hac ise çok daha sonra emredildi. Hacdaki kur*ban ile evimizde ke’stiğimiz kur*banı karşılaştırmamak lazımdır.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER